U subotu, 8. ožujka, nastavili smo s aktivnostima školskog projekta Daroviti.LAB 2.0 kroz radionicu “Motherboard” (Matična ploča). Pod vodstvom akademske umjetnice Kristine Pongrac učenici su istraživali mogućnosti recikliranja elektroničkog otpada, učili o konceptualnoj umjetnosti te se okušali u kreativnom stvaranju.
Radionica je bila podijeljena u tri dijela: uvodno istraživanje, praktične zadatke i završnu raspravu.
U uvodnom dijelu učenici su analizirali i predstavljali sedam “R” principa reciklaže te koncept kružnog gospodarstva, istražujući kako odgovorno postupati s resursima ne samo u industriji, već i kao pojedinci.
Slijedio je praktični dio, u kojem su sudionici koristili tiskane pločice iz elektroničkog otpada za stvaranje likovnih radova pomoću dvije tehnike:
- Frotaž – učenici su grafitom i ugljenom otkrivali skrivene reljefne uzorke tiskanih pločica.
- “Štambilj” tehnika – pločice su služile kao pečati za oslikavanje torbi i ruksaka, čime su učenici kreirali unikatne uporabne predmete.
Druženje smo završili razgovorom o pravilnom gospodarenju EE otpadom i daljnjoj primjeni naučenih vještina.
Na kraju moramo posebno istaknuti našeg Amira, koji nas je ugodno iznenadio – svim svojim školskim kolegicama, voditeljici radionice i učiteljici poklonio je cvijet i čestitao im Dan žena! Hvala, Amire!
Radionica ‘Motherboard’ održana je u suradnji s karlovačkom udrugom Ka-matrix.
Projekt Daroviti.LAB 2.0 održava se u partnerstvu sa: CircuitMess d.o.o., Zagreb, Nikola Tesla Experience Center, Karlovac, Zajednicom tehničke kulture Karlovac i udrugom Ka-Matrix, Karlovac.
Projekt ‘Daroviti.LAB 2.0 – Razvijanje STEM vještina kod darovitih učenika OŠ Turanj’ provodi se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 3.423,80 eura.
Učiteljica Ljiljana Mikšić















