Dan sjećanja i Mali Vukovar

Autor: Nives Car, 14. 10. 2022.

Učenik OŠ Turanj Patrik Čolić (6.c) sažeo je Sjećanje na Turanj u kratkom osvrtu, dok je učenik Jakov Medved (8.a) pjesmom Mali Vukovar odlučio iskazati emociju koju u sebi nose Karlovčani i Karlovčanke.

Sjećanje na Turanj

Svake godine naša škola obilježava Dan sjećanja na Turanj. Tako je bilo i ove godine. Taj dan smo trebali doći ujutro u školu, ali bez školskih torba i knjiga.

Svi razredi su se skupili i otišli smo u školsku dvoranu gdje nam je gospođa Sabina koja je rođena i odrasla na Turnju održala predavanje kako je to bilo kada je napadnut Karlovac i Turanj. Pričala je o svemu, kako su živjeli u ratu, kako je ona odlučila s osamnaest godina otići u rat, kako je bila jedina žena u postrojbi i još puno toga. Nakon predavanja smo imali odmor od trideset minuta i tada smo otišli prema Muzeju Domovinskog rata. Tamo smo razgledali oružja s kojim su branitelji branili Karlovac, Turanj i cijeli kraj. U dvanaest sati je počeo svečani program. Pucalo se je iz topova, pjevale su se domoljubne pjesme, a gradonačelnik je držao govor. Mi smo cijelo vrijeme sjedili i slušali, moram priznati  da je bilo vrlo uzbudljivo kada su topovi pucali.

Taj dan je bio zanimljiv, pun događanja u školi i kod Muzeja. Saznali smo mnogo o tome kako se je Turanj branio, o sudbinama branitelja i njegovih stanovnika. To je vrlo važno jer na taj način i mi djeca ćemo pamtiti o tome i neće se zaboraviti kako se je branila domovina.

Patrik Čolić, 6.c

Mali Vukovar

Najsjajnija zvijezda

pod napadom biva,

njegovu zastavu dušman skida

dok stara majka vojnika sina očekiva.

Rika tenkova i topova

grmi, grmi sve jače,

sravniti grad sa zemljom

planiraju i hoće.

Nekoć zlatna korita

krvlju teku,

no ima i dalje Hrvata

da obrane vilu karlovačku.

Zvuk granata

čuje se sve tiše

Vukovar mali

I dalje diše.