Radionica izrade smoothieja u 2. B

Autor: Administrator , 3. 3. 2022.

Sve što putem hrane unosimo u organizam, gradi nas i mijenja, a o tome što smo unijeli ovisi naša snaga, naše zdravlje i naš život…

Hipokrat, 429. pr.Kr.

Pravilna i raznolika prehrana temelj je ljudskog zdravlja. O toj temi koja je danas jednako važna kako je bila i u vrijeme stare Grčke razgovarali smo u okviru Ekološke grupe 2.b razreda. Naučili smo ponešto o hranjivim vrijednostima namirnica; o bjelančevinama, mastima i ugljikohidratima, o vlaknima, vitaminima i mineralima.

Poseban naglasak bio je na važnosti uravnotežene prehrane. Složili smo se da bi trebalo jesti manje slatkiša, a više voća i povrća. Iz tog razloga u praktičnom dijelu sata odlučili smo napraviti malu radionicu izrade smoothie-ja od voća, povrća i orašastih plodova. Ti gusti, kašasti napitci su vrlo ukusni, a omogućavaju nam da brzo i lako u svoj organizam unesemo potrebne količine hranjivih tvari i vlakana kojih u uobičajenoj prehrani najčešće nema dovoljno.

Donijeli smo razne vrste voća i povrća, od banana, jabuka ,krušaka, kivija i šumskog voća do blitve i špinata. Imali smo i orašastih plodova,lanenog sjemena i rižinog mlijeka. Mali ekolozi učili su koje voće treba guliti i kako, a koje je dovoljno samo oprati i kako ga narezati. Zatim smo sami kreirali recepte i po željama miksali smoothieje u blenderu. Neki učenici u početku nisu bili baš sretni  probati  kombinacije voća i zelenog povrća, no kad su se odvažili probati - uvidjeli su da su itekako ukusni! Složili smo se da smoothieji mogu bez problema zamijeniti slastice pune šećera, brašna i masnoća.

Na kraju je pao dogovor da krajem proljeća organiziramo još jednu radionicu; tada će već biti  voća i povrća i u našim vrtovima i voćnjacima, pa će i naši smoothieji biti još ukusniji i zdraviji.

Učiteljica Ljiljana Mikšić