Zavičajne pošalice, pjesme i plesovi

Autor: Davorka Čačković, 26. 5. 2014.

U   prostoru  glazbene  učionice okupili su se učenici viših  razreda koji  su  zajedno  s  gostujućim  KUD –om  Turanj  sudjelovali u  radionici  Zavičajne  pošalice,  pjesme  i  plesovi. Privukla  ih  je  ljubav  prema  tradicijskoj  pjesmi, plesu  i  običajima. Najmlađi  članovi  KUD-a  Turanj,  koji  su  ujedno  i  učenici  naše  škole,  otvorili su  radionicu  odjeveni  u  lijepe  turanjske  nošnje. Nakon  zavičajnih  pošalica  od  kojih  su  neke  već  zaboravljene,  potekla  je pjesma i  srce  je  zaigralo ....

U  drugom dijelu  radionice članice  KUD-a opisale su žensku  i  mušku  nošnju. Sastav  tradicijskog  ruha  vrlo  je  raznolik  i  prilagođen  uvjetima  života  i  rada na  selu. Učenici  su  upoznati   kako  se  i  u  kojim  prigodama  nose  određeni  dijelovi  nošnje.

Veća  pozornost  posvećena  je  oglavlju: svileni  rupci,  crveni  rupci, glavni  rupci, vuneni  rupci  i  pečice. Svaki  rubac  odgovara  dobi  i  statusu  žene. Nakit su koralde koje su u skladu s odjećom.  Kosa  je  uredno  složena,  pažljivo  počešljana, a  pletenica kod  mladih  djevojaka  oblikuje  vijenac  oko  glave. Pokrivalo  za  glavu  kod  muške  nošnje  je  šešir. U praktičnom  dijelu  naučili  smo  kako  se  na  tradicijski  način vežu  raznoliki  rupci  i  pažljivo  pletu pletenice. Učenice  su  vrlo  rado  sudjelovale  u  nošenju  rubaca  koji  su  im  na  različite  načine  bili  povezani, a onima s dugom kosom pleli su pletenice. Voditeljica  plesa  KUD-a  Turanj  nakon  kratkog  uvoda  o  autohtonim  zavičajnim  plesovima i  uputama  o pravilima  plesanja  pozvala  je  sve  učenike da nauče Đikalicu. Ustrajnom  vježbom  i  s  velikim veseljem, nakon  odlično  otplesane  Đikalice, uz  juškanje  i  rozganje  zaplesali  smo Drmeš  sa željom da čarobni  svijet  tradicije  sačuvamo  od  zaborava.

Autor:  Višnja Mijanović