Pismo Vijeća za prevenciju grada Karlovca

Autor: Davorka Čačković, 20. 12. 2013.

Drage građanke i građani grada Karlovca, dragi roditelji, djedovi i bake, djeco,

pred nama je vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana, vrijeme radosti, mira i veselja. Kako se što potpunije opustiti upravo u to vrijeme i veselje blagdana podijelili s članovima obitelji, rođacima i prijateljima, ovisi o nama samima. Velika želja za objavom veselja susjedstvu, praskom oružja ili kakvom eksplozivnom napravom, nerijetko završava ranjavanjem, trajnim ozljedama, a i smrću. Iz tog razloga treba naglasiti da uz slavlje ide sve osim oružja i eksploziva.

Iako je najopasnije vatreno oružje i bombe, ni petarde i svjetleće rakete, kako to mnogi misle, nisu bezopasne naročito u dječjim rukama. Upravo su ove vrste pirotehničkih sredstava čest uzrok požara, a igra s njima posebno je opasna na mjestima gdje se okuplja veći broj građana (npr. ispred crkvi, na mjestima proslave Nove godine, ispred škola i na školskim dvorištima i sl.)

Svatko tko na taj način želi s nekim podijeliti „radost i veselje“ blagdana mora biti svjestan posljedica koje iz toga mogu proizići i da takav način može nekog unesrećiti.

Nažalost, neželjene posljedice koje nastaju korištenjem oružja, raznih eksplozivnih i pirotehničkih naprava dio su  stvarnosti koja se ne događa drugima, već svima nama.

Iz tog razloga roditelji ne poklanjajte djeci i drugima nešto od čega ne želite da vaše dijete strada (petarde, vatrometne prskalice i slične eksplozivne predmete), te budite uzor svom djetetu,  budite odgovorni i ne podcjenjuju zainteresiranost djece za oružje i eksplozivna sredstva. Oružje i streljivo čuvajte tako da ne bude dostupno drugima, posebice djeci, jer upravo djeca ne smatraju da su petarde eksplozivna sredstva jer ih rabe i odrasli, što često puta ima za posljedice ozljeđivanje šaka, prstiju, lica i očiju, kao i oštećenje sluha.

Osim ovih neželjenih posljedica Zakonom o eksplozivnim tvarima i Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđene su i vrlo visoke novčane kazne za nedozvoljenu prodaju i uporabu pirotehničkih sredstava, te narušavanje mira i sigurnosti građana, a Kaznenim zakonom za dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, te za nedozvoljeno posjedovanje, izradu i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari predviđena je i kazna zatvora.

VRSTE PIROTEHNIČKIH SREDSTAVA, PRODAJA I UPORABA:

- Pirotehničkih sredstava I. razreda čine: pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, male petarde i drugi slični proizvodi. Ova vrsta pirotehničkih sredstava mogu se prodavati tijekom cijele godine u prodavaonicama i kioscima i to osobama starijim od 14. godina.

- Pirotehnička sredstva II. razreda čine: petarde, žabice, konfeti za sobnu uporabu, manje rakete i drugi slični proizvodi. Ova vrsta pirotehničkih sredstava mogu se prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja u maloprodaji samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili u prodavaonicama koje imaju odobrenja za prodaju pirotehničkih sredstava i to osobama starijim od 16 godina.

- Pirotehnička sredstva III. razreda čine: rakete, fontane, vatromete kutije, vodopadi, redenici, petarde s bljeskom, rimske svijeće i drugi slični proizvodi. Ova vrsta pirotehničkih sredstava, te pirotehnička sredstva T1 i P1 mogu se prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja u maloprodaji samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili u prodavaonicama koje imaju odobrenja za prodaju pirotehničkih sredstava i to osobama starijima od 18 godina. Navedena pirotehnička sredstva III. razreda mogu rabiti i osobe mlađe od 18 godina, ali samo pod nadzorom roditelja ili skrbnika i to od 27. prosinca do 01. siječnja.

Naglašavamo da je uporaba pirotehničkih sredstava II. i III. razreda zabranjena je u zatvorenim prostorijama, na prostoru gdje se okuplja veći broj osoba i u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca, osim u posebnim slučajevima uz odobrenje Ministarstva.

Stoga iz svih prethodno navedenih razloga izbjegnite neželjene posljedice, a najbolja preventiva je nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava jer blagdani se mogu proslaviti i drukčije - ljepše, ugodnije i prije svega svečanije. A vi djeco, ne dirajte nepoznate predmete, ne rastavljajte ih i ne pomičite ih! Zapazite li ih, odmah pozovite roditelje ili policiju!

Vijeće za prevenciju grada Karlovca