Maturalno putovanje učenika 8. razreda

Autor: Damir Čančar, 24. 9. 2012.

Učenici osmih razreda naše škole su od 15. do 18. rujna boravili u Trogiru i upoznali srednju Dalmaciju.

Na put smo krenuli u ranim jutarnjim satima. Na proputovanju kroz Liku i Dalmatinsku zagoru razgledali smo znamenitosti Knina i Sinja. U ranim poslijepodnevnim satima stigli smo u Trogir koji smo odmah po dolasku razgledali. Nakon smještaja u hotel slijedilo je kupanje koje su svi s nestrpljenjem čekali (i učenici, nastavnici, ali i vodič i vozač). U večernjim satima slijedila je šetnjica do Trogira.

Drugi dan maturalnog putovanja bio je rezerviran za posjet otoku Braču. Laganom vožnjom trajektom stigli smo u Supetar. Vidova Gora (778m) na koju smo se  uspeli, najviši je  otočni gorski vrh na cijelom Jadranu. S Vidove gore se pruža prekrasni pogled na Bol popularnu plažu "Zlatni rat" te otok Hvar. Nakon edukativnog dijela slijedio je zabavni, poslijepodnevno kupanje na prekrasnoj plaži "Zlatni rat". Zabavljali smo se sunčajući se i kartajući se, a osvježenje smo potražili u kristalno čistom moru i sladoledu. Na žalost svih morali smo krenuti natrag na trajekt za Split.

Nakon prekrasnog dana na Braču, slijedio je disko. Zabava je potrajala do dugo u noć. DJ je puštao glazbu po ukusu svih učenika. Djevojčice su odmah pohitale na plesnij podij, dok je dječake trebalo malo uvjeravati.

Treći dan posjetili smo Solin i Split. Prijepodne je bilo rezervirano za slobodne aktivnosti (kupanje, nogomet, sunčanje i odmaranje). Poslije ručka uputili smo se u Solin, arheološko nalazište Salona. Tamo nas je dočekao lokalni turistički vodič koji nam je objasnio život na području Solina u vrijeme Rimskog carstva na našim područjima. Uslijedila je šetnja Splitom. Tijekom razgledavanja povijesne Splitske jezgre u Marmontovoj ulici prisustvovali smo snimanju popularne serije "Ruža vjetrova". Slikali smo se s glumcem Tomislavom Čubelićem, koji glumi lik Jakova Odaka. Posjetili smo Prokurative (mjesto održavanja Splitskog festivala), vidjeli smo kip Marina Držića (pale su tu i neke petice iz povijesti), prošetali smo se Dioklecijanovim podrumima, palačom, te posjetili Peristil. Na kraju razgledavanja grada uputili smo se prema Meštrovićevom spomeniku Grgura Ninskog kojem smo svi dobro protrljali palac. Oprostili smo se od lokalnog vodiča i uputili se na popularnu gradsku plažu Bačvice. Kupali smo se, plivali i sunčali. Također na mekanom pijesku nismo mogli odoljeti a da ne odigramo najsplitskiji sport, tj. picigin.

Bližila se večer, a i naš povratak u hotel. Nakon brzinske večere svi smo se uputili u disco na ples, gdje smo se zabavljali do kasno u noć.

Četvrti dan brzo je došao, ali i naš povratak u Karlovac. Na putu za Karlovac stali smo u Šibeniku. Uz pomoć lokalnog vodiča upoznali smo Šibenik i njegove znamenitosti. Prvi dan našeg putovanja vidjeli smo gdje započinje rijeka Krka, blizu Knina podno 22 metarskog Topoljskog buka ili Krčića, a zadnji dan smo stali na odmorištu Skradin kako bi vidjeli kako se ulijeva u Prokljansko jezero i utječe u Šibenski zaljev. Nažalost morali smo nastaviti put prema Karlovcu. U autobusu je bilo veselo, pjevalo se, zabavljalo se i prepričavalo sve što se dogodilo protekla četiri dana. U kasnim poslijepodnevnim satima vratili smo se u Karlovac. Svi smo se lijepo pozdravili i uputili svojim kućama.

Priloženi dokumenti:
DSC00455.JPG (1.55 MB)