Novi umjetnički mural na zidovima naše škole

Autor: Filip Ramić, 20. 3. 2017.

Nastajanje murala pogledajte u fotogaleriji.

Prije godinu dana, na poziv udruge Outward Bound Croatia, ravnatelj OŠ Turanj, učiteljica hrvatskog jezika, učitelj geografije i učiteljica informatike prisustvovali su prezentaciji njihovog rada u Velikom Žitniku. Tamo su se upoznali s njihovim međunarodnim volonterima. Među njima je bio makedonski umjetnik i grafiti – majstor Dragan Milovanov kojeg je ravnatelj pozvao da posjeti OŠ Turanj te da se dogovore o izradi umjetničkog projekta.

Dogovor je i realiziran sredinom veljače 2017. godine kada su Outward volonteri Latvijka Anna Kannope, Slovenka Živa Vrstovšek, Hrvatica Lana Novosel i Makedonac Dragan Milovanov uzvratili posjet OŠ Turanj. Održali su prezentaciju za učenike sedmih i osmih razreda na kojoj su istaknuli da, osim stečenih društvenih vještina, Outward projekt potiče mlade ljude da otkriju svoje potencijale i mogućnosti u aktivnostima koje se temelje na boravku u prirodi npr. kampiranju i sportskom penjanju. Istaknuli su da učenje u prirodi pruža mogućnost mladim ljudima da se suoče s novim izazovima i razvijaju nove vještine te im pomaže da se osjećaju spremniji za život.

Naglasili su da se svaki Outward projekt  bazira na razvijanju osobnih, socijalnih i emocionalnih vještina polaznika. Vodiči volonteri se trude da svako dijete, mladić, djevojka, ali i svaka druga osoba s kojom rade stekne primarno znanje o društvenim okolnostima u svijetu. Učenici su ih pozorno slušali, te su oni koji žele sudjelovati u programu dobili detaljnije podatke.

Nakon prezentacije projekta goste iz Outward projekta smo proveli po školi i dali im otvorene ruke u odabiru umjetničkog projekta kojim bi uljepšali našu školu. U subotu 18. ožujka 2017. godine umjetnici Dragan Milovanov, Bojan Stojkovski i Cambrian Berry su sprejevima nacrtali street art mural i oživili zid hodnika škole te na taj način ostavili svoj umjetnički "pečat" i dio svog pogleda na svijet.

Nastajanje murala pogledajte u fotogaleriji.

Kratki intervju sa umjetnicima donose Vam učenici naše škole Anđelko Kalaš, Sara Paladin, Lucija Lipovšćak i Matko Radočaj:

Dragan Milovanov ima 27 godina i rođen je u južnom dijelu Makedonije u Bitoli. Za umjetnost se počeo zanimati oko desete godine, a ozbiljnije se njome baviti  u tinejdžerskoj dobi. Započeo je studij grafičkog dizajna, ali zbog raznoraznih okolnosti ga nije završio. Voli se baviti snowboardingom, skateboardingom, ronjenjem i vožnjom BMX bicikla. Umjetničku inspiraciju pronalazi u poznatom britanskom crtaču grafita Banksy-ju. Hrvatski jezik naučio je sasvim slučajno, stoga se javio na volontiranje u Outward Bound Croatia koje s ovim projektom završava. Nakon što posjeti rodnu Makedoniju, planira nastaviti umjetničku turneju po cijeloj Europi.

Bojan Stojkovski je dvadesetsedmogodišnji Makedonac rođen u Bitoli. Završio je ekonomski fakultet, voli biti u prirodi, upoznavati različite ljude iz različitih zemalja, razgledavati naš glavni grad. Hrvatski je naučio preko pjesama, prijatelja i hrvatskih filmova. Napominje da je u Hrvatskoj bolji standard nego u Makedoniji po obrazovanju, društvenim okolnostima i stabilnosti situacije. Za dva tjedna se iz Zagreba seli u Dubrovnik gdje će raditi u turizmu.

Cambrian Berry je dvadesetsedmogodišnji Novozelanđanin koji dolazi iz Queenstowna. Završio je studij biologije, ali više voli psihologiju i poučavanje ljudi. U Hrvatsku je došao prije 4 mjeseca i namjerava ostati godinu dana. Svoj cilj u životu predstavlja slobodom sviju i odbacivanjem negativnosti. Slobodno vrijeme provodi u šetnjama i prirodi. Hrvatska mu se jako sviđa, a posebno Zagreb, gdje sada živi. Sviđaju mu se i Karlovačke rijeke. Najviše Korana.