Međužupanijska smotra GLOBE škola

Autor: Valentina Turkalj, 16. 4. 2024.

U Šumarskoj i drvodjeljskoj školi, 9. travnja 2024. održana je Međužupanijska razina Smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša).

Svoja mjerenja i rad u protekloj godini, a svoj rad predstavile su OŠ Banija, OŠ Dubovac, OŠ Dragojla Jarnević i OŠ Mahično, Gimnazija Karlovac i Šumarska i drvodjeljska škola. Naša škola se nije natjecala jer smo GLOBE škola postali tek u ovoj školskoj godini.
Predstavili smo svoj rad i mjerenja. U ovih nekoliko mjeseci obavili smo s našom
meteorološkom postajom preko 500 različitih mjerenja. Mjerili smo temperaturu, tlak i vlažnost zraka te naoblaku. Najavili smo i mjerenja na rijekama Korani i Mrežnici. Do sada to nismo radili jer smo tek nedavno nabavili poseban uređaj s kojim možemo mjeriti i objavljivati prave podatke kao pravi profesionalci.

Naši učenici i učenice prisustvovali su radionicama u organizaciji škole domaćina te se upoznali s meteorološkim krugom, praktikumom i studiom za prognozu. Nakon radionica uslijedilo je orijentacijsko trčanje na kojem su se svi iskazali i zabavili. Nije na odmet spomenuti da su naše učenice (Sara Muić, Mihaela Malešević i Nika Tuškan) osvojile treće mjesto u orijentacijskom trčanju. Bravo cure. Na smotri su nas predstavljali Sara Muić, Mihaela Malešević, Nika Tuškan, David Majdančić, Filip Vrbanić i Roko Muić. U GLOBE suuključeni učenici 6.A i 6.B razreda.

Dominik Pavičić