Daroviti.LAB - 'Build-a-building' radionice u Nikola Tesla Experience centru

Autor: Valentina Turkalj, 12. 3. 2024.

Nakon uspješno odrađenih radionica Šašavi roboti školski projekt za darovite učenike Daroviti.LAB nastavio se prošle subote u karlovačkom Nikola Tesla Experience centru radionicom "Build a building". Nakon elektronike i robotike daroviti učenici četvrtih razreda u Tesli su bavili inženjerstvom i građevinarstvom.
Na radionicama "Build a Building" izrađujemo različite vrste maketa i modela poznatih građevina.
Na svakoj radionici predviđena je izrada tri građevine od različitog materijala. Sudionici su podijeljeni u skupine koje istovremeno sudjeluju u izradi različitih maketa. Cilj je da svaka
skupina unutar 60 minuta isproba složiti sve tri različite građevin
e - kaže voditeljica radionice Dora Valentić.
Ovaj puta izrađivali smo maketu Eiffelovog tornja pomoću različito oblikovanih i izrezanih kartica od kartona koje je po priloženim uputama valjalo povezati plastičnim maticama i vijcima.
Svima dobro poznate Lego kockice poslužile su u radionici za izradu mosta preko ilustrirane rijeke.
Završenu maketu mosta, unaprijed dogovorenih dimenzija, učenici su opteretili kako bi provjerili izdržljivost mosta.
U trećoj radionici sudionici su radili s predgotovljenim drvenim toboganima i tunelima od kojih je trebalo posložiti labirint kroz koji loptica mora doći do bazena. Mnogo je različitih načina na koji sudionici mogu izvršiti zadatak, ali potrebno je bilo iskoristiti sve elemente za jedan labirint.

Ne treba posebno naglašavati da su naši turanjski 'mudrići' sve probleme riješili besprijekorno i na vrijeme, ponešto naučili - a pri tome se i dobro proveli.
Tko kaže da učenje ne može biti zabavno?

Projekt se nastavlja za dva tjedna novim radionicama u NKEC-u.

Projekt Daroviti.LAB održava se u partnerstvu sa: CircuitMess d.o.o., Zagreb, Nikola Tesla Experience Center, Karlovac i udrugom Ka-Matrix, Karlovac.
Projekt 'Daroviti.LAB - Razvijanje STEM vještina kod darovitih učenika OŠ Turanj' provodi se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 2616,88 eura.

Učiteljica Ljiljana Mikšić