NASTAVAK PROJEKTNIH AKTIVNOSTI

Autor: Valentina Turkalj, 7. 3. 2024.

Ove subote održana je i treća radionica 'Šašavih robota'. Time završavamo prvi dio projekta za darovite učenike - "Daroviti.LAB". Kroz ove radionice daroviti učenici četvrtih razreda i učenici viših  razreda uključeni u  izvannastavnu aktivnost 'Makerspace školske knjižnice' radili su na edukativnim STEM uradi-sam kompletima svjetski poznate hrvatske tvrtke CircuitMess našeg inovatora i poduzetnika Alberta Gajšaka koja je ujedno i jedan od partnera na projektu.  Slaganjem komponenti izradili su jednostavne robote, a putem su učili o osnovama elektronike, robotike i mehanike. Ostalo je još programirati naredbe kako bi robotima postigli potpunu funkcionalnost, te sklapanje naprednih komponenti koje će se nastaviti kroz školsku izvannastavnu aktivnost 'Makerspace školske knjižnice ' pod vodstvom školskog knjižničara Filipa Ramića.

Kako smo u opisu projekta i naglasili - 'Daroviti.LAB' osmišljen kako bi se darovitim učenicima omogućilo razvijanje vještina iskustvenog učenja, timskog rada, kreativnosti i poticanje divergentnog mišljenja nizom aktivnosti koje nisu uključene u redovni školski program, s naglaskom na STEM područje i primjenu znanstvenih i proizvodnih vještina u obrazovanju.
Već nakon završetka ovog prvog dijela projektnih aktivnosti možemo zaključiti da smo u tome uspjeli;  učenici su sve radili u parovima, jedni drugima su pomagali i sve su se trudili dati najviše od sebe - a znamo da u uobičajenom školskom radu to najčešće nije tako. Učenici su jedva čekali doći u školu u subotu i upravo je ta spremnost učenika da svoje slobodno vrijeme žele provestu u učenju i radu potvrđuje nam da ovakav pristup obrazovanju treba primjenjivati čim više i u svakodnevnom radu u nastavi.
Naravno, da sve prođe u dobrom raspoloženju i da učenici imaju snage za rad - ovaj puta pobrinula se i ravnateljica Snježana Žunac - pa su se daroviti STEM-ovci okrijepili pizzama i sokovima.

Uspješnim zaključivanjem ovog dijela projektnih aktivnosti 'Daroviti.LAB' ne završava, već kreće dalje - nakon robotike i elektronike na redu su prirodne znanosti. Učenike očekuju zanimljive i poučne radionice koje škola organizira u suradnji s karlovačkim Nikola Tesla Experience centrom, posjet institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, te na kraju radionice odn. umjetničke instalacije koje spajaju znanost, elektroniku i - umjetnost. Pored toga rade na više popratnih aktivnosti koje uključuju vlastiti istraživački rad, prikaz rezultata kroz izradu prezentacija, plakata, izvještaja, izradu promotivnih materijala i drugih. U školu naglašavaju da djeca tako  dodatno proširuju spektar interesa, a ujedno im se omogućuje da za svoj rad dobiju povratnu informaciju i potvrdu vrijednosti vlastitog rada.
Projekt Daroviti.LAB održava se u partnerstvu sa: CircuitMess d.o.o., Zagreb, Nikola Tesla Experience Center, Karlovac i udrugom Ka-Matrix, Karlovac.
Projekt 'Daroviti.LAB - Razvijanje STEM vještina kod darovitih učenika OŠ Turanj' provodi se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 2616,88 eura.

Učiteljica Ljiljana Mikšić