Školska knjižnica u projektu ‘STEMWave - Škola budućnosti’ : Druga godina uspješne suradnje

Autor: Filip Ramić, 16. 1. 2024.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Makerspace u školskoj knjižnici ove školske godine po drugi put sudjeluju u projektu "STEMWave - Škola budućnosti" koji su pokrenule tvrtke STEMI, Infobip i A1. (Škola budućnosti by Stemi & Infobip & A1 Hrvatska)

Povezivanje škola s tehnološkom industrijom primarni je cilj projekta, a uvođenjem najrelevantnijih znanja iz industrije 4.0. u školski sustav kao što su: AI, IoT, izgradnja tehnoloških tvrtki, itd., kroz projekt se učionice (u našem slučaju - knjižnica) pretvaraju u inovacijske laboratorije.

Prošle školske godine učenici su stvorili svoj "Greentech IoT" pametni vrt te su uz pomoć senzora i analizom podataka prikupljenih u Oblaku uspješno uzgojili najfinije hrvatske babure! (pročitajte naš blog na poveznici: https://turanj-lib-lab.com/greentech-iot/ )

Ove školske godine sudjelujemo u sasvim novom izazovu naziva "STEMI Hexapod" u kojem će učenici stvoriti pravog šesteronožnog robota hodača. Robot dolazi rastavljen u djelovima, a zadatak učenika je sastavljanje i programiranje robota, 3D modeliranje novih djelova te izrada vlastite aplikacije.

Naši Hexapodi su uspješno prohodali, a sam proces i prve korake zabilježili smo na priloženom videu.

Filip Ramić, prof. & dipl.knjižničar

Zapratite Makerspace na društvenim mrežama: