Školski projekt „daroviti LAB“

Autor: Valentina Turkalj, 10. 1. 2024.

Početak drugog polugodišta dočekali smo s posebnom radošću i ponosom, a zasigurno su najponosniji članovi naše Darovite  skupine.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je naš projekt "daroviti.LAB" te će ga financijski poduprijeti, što će omogućiti provedbu većinu projektom predviđenih aktivnosti.

'daroviti.LAB' osmišljen je kako bi se darovitim učenicima omogućilo razvijanje vještina iskustvenog učenja, timskog rada, kreativnosti i poticanje divergentnog mišljenja nizom aktivnosti koje nisu uključene u redovni školski program, s naglaskom na STEM područje i primjenu znanstvenih i proizvodnih vještina u obrazovanju. Uključuje partnere iz javnog i privatnog sektora koji inače djeluju na području tehničkih i prirodnih znanosti.

Glavni dio projekta provest ćemo u suradnji s hrvatskom tvrtkom CircuitMess koja proizvodi edukacijske komplete koje korisnici sami slažu, te su namijenjene upravo poticanju zanimanja za STEM discipline već od najranije dobi. Uz njihove edukacijske komplete učenici kroz cijelu nastavnu godinu mogu na zabavan način učiti o programiranju, elektronici, računarstvu, robotici i mehanici. Ponosni smo što je ova - sada već svjetski poznata - tvrtka pristala na suradnju s našom školom, tim više što znamo da je krenula iz Karlovca kao ideja našeg mladog inovatora i uspješnog poduzetnika - Alberta Gajšaka.

Partner na projektu nam je i karlovački Nikola Tesla Experience centar uz čiju pomoć ćemo organizirati nekoliko zanimljivih radionica iz područja prirodnih znanosti, a planirano je i više zajedničkih aktivnosti, popust obilaska centra, kvizova i zajedničkog rada na edukativnim materijalima.

Suradnju s udrugom Ka-Matrix iz Karlovca nastavljamo i okviru ovog projekta, te ćemo uz njihovu pomoć organizirati radionice koje će učenike uvesti u svijet znanosti i elektronike primijenjene u umjetnosti.

U sklopu "daroviti. LAB" projekta učenici će posjetiti i institut Ruđer Bošković i Institut za Fiziku  u Zagrebu i sudjelovati na  Frizbijadi- otvorenom danu ispunjenom zanimljivim pokusima te interaktivnim aktivnostima kako bi kroz zabavne i poučne aktivnosti i obrazovne programe jačali znanstvene vještine i osnažili učenike za budućnost koja je pred njima

Uz navedeno, učenici će biti uključeni u mnoge popratne aktivnosti, koje uključuju vlastiti istraživački rad, prikaz rezultata kroz izradu prezentacija, plakata, izvještaja, izradu promotivnih materijala i slično.

Rok za provedbu projekta je kraj tekuće nastavne godine, pa će naši daroviti učenici - a i njihovi mentori - imati vrlo sadržajno polugodište!

Učiteljica: Ljiljana Mikšić